Sympatizanti

Vytisknout

 

foto-dvorsky

Peter Dvorský, pěvec

Představovat osobnost slovenského pěvce, tenoristu Petera Dvorského, jehož skvostné umění si vydobylo uznání ve všech význačnějších operních scénách světa, by bylo zřejmě nošením dříví do lesa. Slavná španělská sopranistka Monserat Caballé o něm prohlásila: „Je to jeden z nejkrásnějších hlasů, s jakými jsem se ve své dlouholeté kariéře setkala. Ráda však zdůrazňuji i dobrotu jeho srdce, jeho skromnost a přirozenost.“ Z Mistrova bohatého repertoáru připomeňme alespoň Cavaradossiho (Tosca), Dona Alvara (Síla osudu), z českých oper např. Lacu (Její pastorkyňa) nebo Jeníka (Prodaná nevěsta). V Karlových Varech předsedá odborné porotě Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. V současné době působí rovněž jako šéf opery Slovenského národného divadla v Bratislavě.

 

 

 

 


 

foto-benackovaKS Gabriela Beňačková, pěvkyně

Jméno Gabriely Beňačkové je známo ze všech světových operních divadlech. Po vítězství ve Dvořákově pěvecké soutěži v Karlových Varech byla v roce 1970 angažována do Národního divadla v Praze. Už její první role, Nataša v Prokofjevově Vojně a míru, naznačila, že v ní divadlo získalo mimořádně kvalitní pěvkyni. Další role to jenom potvrdily, ať už to byla Mařenka, Jenůfa, Káťa, Katrena, Leonora ve Fideliu aj. V cizině nastudovala i Leonoru v Síle osudu, Desdemonu a řadu dalších excelentních rolí. Má rovněž rozsáhlý koncertní repertoár a bohatou diskografii. Stala se také první Libuší v nově otevřeném Národním divadle r. 1983. Nezapomenutelný byl úspěch umělkyně se skvělou Emílií Marty v Janáčkově Věci Makropulos, nastudovanou v brněnské opeře. V tomto roce sklidila velký úspěch s Evou Urbanovou na jubilejním koncertu v rámci festivalu Pražské jaro v pražském Rudolfinu nebo s Peterem Dvorským na jeho festivalu v moravských Jaroměřicích.

 

 


 

carangelloAntonio Carangelo, pěvec, pedagog

se narodil v Lecce v Jižní Itálii. Studoval na hudební fakultě v Ženevě a na umělecké akademii v Osimu. Debutoval v Ženevě, ale až když vystupoval jako Ernano v New Yorku se proslavil ve světě opery a operety. Studoval s Maestrem Mariem del Monacem a s Ettorem Campogallianim. U těchto učitelům získal hluboké znalosti a zkušenosti, které mu otevřely dveře do divadel po celém světě. V jeho bohatém repertoáru jsou rovněž zastoupeny tradiční italské a neapolské písně. V posledních letech vybudoval vlastní pěveckou akademii ve Vídni Carangelo Akademie, kde s velkým nadšením předává žákům své znalosti. Pořádá též mistrovské pěvecké kurzy po celé Evropě.

 

 

 

 

 


 

foto-bodorova

Sylvie Bodorová, hudební skladatelka

Na Konzervatoři v Bratislavě studovala v roce 1974 hru na klavír a skladbu, na JAMU v Brně byla v letech 1974–79 v kompozici posluchačkou Ctirada Kohoutka, na hudební fakultě pražské AMU absolvovala u téhož pedagoga aspiranturu v letech 1981–83. Na Akademii Chigiana Siena studovala u Franca Donatoniho (1981), v Amsterodamu u Ton de Leeuweho (1989–93). Na JAMU pedagogicky působila jako odborná asistentka (1979–82), na University of Cincinnati College Conservatory of Music učila v letech 1994–97, nyní je ve svobodném povolání.

 

 

 

 

 

 


 

foto-stilec

Jiří Štilec, muzikolog, producent, pedagog

Studoval obory muzikologie a historie na Filosofické fakultě UK (1972-77, PhDr.), aspiranturu absolvoval tamtéž v letech 1978-82 (CSc.). V Československém rozhlase pracoval jako redaktor, hlavní dramaturg a šéfredaktor hudebního vysílání v letech 1982-92. V období 1992-97 byl šéfredaktorem a ředitelem firmy Supraphon, od 1997 dosud je spolumajitelem a ředitelem společnosti ArcoDiva. Od 1998 dosud je vedoucím oboru hudební management na hudební fakultě AMU v Praze.

 

 

 

 

 

 


 

foto-drsFrantišek Drs, dirigent

Studoval hru na housle na pražské konzervatoři a AMU, soukromě dirigování. V roce 1974 nastoupil jako koncertní mistr operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde působil do roku 1997. V r. 1980 zde začal dirigovat nejprve balety a později operní představení. Jeho prvním samostatným operním titulem byla Humperdinckova Perníková chaloupka (1987). Ve svém repertoáru má více než 30 operních děl a 12 baletů. Pravidelně spolupracuje s řadou symfonických orchestrů. Jeho obsáhlý repertoár zahrnuje i řadu děl z oblasti symfonické a oratorní tvorby i nahrávky pro Český rozhlas, převážně z oblasti soudobé tvorby. Od roku 2003 je dirigentem Komorního orchestru ND v Praze. Během svého působení v Hudebním divadle v Karlíně doplnil svůj repertoár o díla z oboru klasické operety a muzikálu. Je zakladatelem festivalu „Operní týden“ v kutnohorském Vlašském dvoře (od roku 1995). Se Státní operou Praha spolupracuje od r. 2000.

 

 


 

foto-kulhanekIng. Petr Kulhánek, vydavatel, městský zastupitel

Po studiu na SPŠ elektrotechnické absolvoval VŠE Praha. Dva studijní pobyty - rok ve Spojených státech, rok v Austrálii. Již při studiu zapojen do rodinného vydavatelství Promenáda. Po absolutoriu pracoval v Praze ve společnosti HOPI, ředitel divize logistiky pro Makro Cash and Carry. V roce 2000 se vrací zpět do vydavatelství, jehož je od té doby ředitelem. V letech 2005-2010 působil jako generální tajemník Světové federace novinářů a publicistů v cestovním ruchu FIJET. Spoluprovozuje filmový klub v Karlových Varech. V období 2006-2010 působil jako městský zastupitel a člen finančního výboru. Od listopadu 2010 zastává funkci primátora města Karlovy Vary.

 

 

 

 

 


 

foto-sulcovaBrigita Šulcová, pěvkyně, pedagog

Intenzivně se věnuje interpretaci soudobé hudby, které vtiskla nezaměnitelnou pečeť svého umění, jež spočívá v perfektní hlasové dispozici. Premiérovala třicet pět hudebních děl českých a slovenských skladatelů, patnáctkrát provedla poprvé skladby současných světových autorů. Představila se i na scéně Národního divadla jako Katrena v Suchoňově Krútňavě, koncertovala v řadě evropských států. Od roku 1991 působí jako vedoucí pěveckého oddělení Pražské konzervatoře. Řada jejích žákyň se úspěšně zúčastnila i karlovarské pěvecké soutěže (dvě první, čtyři druhé a sedm třetích cen MPS AD).

 

 

 

 

 


 

foto-blahusiakovaMagdaléna Blahušiaková, pěvkyně, pedagog

Přední slovenská sopranistka je vynikající představitelkou sopránových partů, které si vyžadují hlasový fond se širokým rozpětím a velkou výrazovou škálou. Z Verdiho oper připomeňme např. Aidu nebo Alžbětu z Dona Carlose. Ztvárnila však i Janáčkovu Jenůfu nebo Káťu, mimořádný úspěch sklidila v roli Nevěsty v opeře Krvavá svatba od současného maďarského skladatele Sándora Szokolaye. Věnuje se rovněž písňovému, oratornímu a kantátovému repertoáru, hostovala na mnoha zahraničních scénách. Její umělecký projev je přesvědčivou syntézou vokálního a jevištního umění. Řadu let s úspěchem pedagogicky působí na VŠMU v Bratislavě, kde je v současné době jako docentka vedoucí pěvecké katedry.